Науково-дослідна лабораторія кіберфізичних систем

Лабораторія кіберфізичних систем була створена у листопаді 2018 р. як спільна науково-навчальна лабораторія кафедри фізики та кафедри кібербезпеки факультету комп’ютерно-інформаційних систем та програмної інженерії ТНТУ ім. Івана Пулюя. У грудні 2018 р. керівником лабораторії кіберфізичних систем призначено к.ф.-м.н., доцента кафедри фізики Крамара О.І.

Метою діяльності лабораторії є проведення наукових досліджень в сфері складних систем, що поєднують кібернетичні компоненти, які з використанням певних фізичних процесів забезпечують збір, опрацювання, захищене зберігання і передавання інформації та на основі цього подальший вплив на оточуючу дійсність з допомогою інструментарію, що базується на використанні фізичних процесів.

Напрямки наукової діяльності

  • розробка технічної документації інтелектуальних, технічних та вимірювально-обчислювальних кіберфізичних систем, у тому числі з елементами захисту інформації;
  • розробка концептів кіберфізичних систем, що використовують елементи доповненої та віртуальної реальностей;
  • розробка демонстраційного обладнання для популяризації сучасних наукових та технологічних досягнень;
  • розробка концептів вбудованих кіберфізичних систем;
  • підтримка просування стартап-проектів IT-спрямування, створених студентами та працівниками Університету.

Лабораторія налагодила активну наукову співпрацю з рядом компаній IT-напрямку, зокрема ELEKS, Dataengi, ScalHive. Науковий керівник лабораторії Крамар О.І. взяв участь у міжнародній програмі стажування Ukrainian Teacher Programme 2019 на базі Європейської організації ядерних досліджень CERN в м. Женева (Швейцарія) з 07 по 14 квітня 2019 року.

Кадровий потенціал (сумісники)

  1. Крамар О.І., керівник лабораторії, к.ф.-м.н., доцент
  2. Скоренький Ю.Л., к.ф.-м.н., доцент
  3. Козак Р.О., к.т.н., доцент
  4. Мочарський В.С., к.т.н.
  5. Дунець Б.О., аспірант

Наукові розробки

  • У березні-травні 2019 р. за умовами договору з громадською організацією «Тернопільський освітній навчально-демонстраційний «Центр науки»» про надання послуг з виконання науково-дослідної роботи співробітниками лабораторії виготовлено ряд демонстраційних зразків та підготовлено оригінал-макет інформаційного буклету із загальною інформацією щодо номенклатури, технічних характеристик, способу застосування та кошторисних параметрів перспективних демонстраційних засобів, що поєднують кібернетичні та фізичні компоненти (договір №474-19 від 04.03.2019 р.).
  • Ведуться активні роботи по створенню віртуального музею наукової спадщини Івана Пулюя (тестова версія), зокрема створенню реалістичних 3D-моделей пристроїв та пам’ятних місць, розробці додатків з доповненою реальністю.
  1. Drohobytskiy Y., Brevus V. and Skorenkyy Y. Spark Structured Streaming: Customizing Kafka Stream Processing, 2020 IEEE Third International Conference on Data Stream Mining & Processing (DSMP), Lviv, Ukraine, 2020, pp. 296-299, doi: 10.1109/DSMP47368.2020.9204304 (Scopus).
  2. Скоренький Ю.Л., Загородна Н.В., Козак Р.О., Крамар О.І. Освітні застосування засобів доповненої реальності та кіберфізичних систем // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції «Фундаментальні та прикладні проблеми сучасних технологій» до 60-річчя з дня заснування Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя та 175-річчя з дня народження Івана Пулюя, с. 176.
  3. Крамар О.І., Скоренький Ю.Л., Рокіцький О.М. Концепція віртуального музею наукової спадщини Івана Пулюя // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції «Фундаментальні та прикладні проблеми сучасних технологій» до 60-річчя з дня заснування Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя та 175-річчя з дня народження Івана Пулюя, с. 270.
  4. Крамар О.І., Крамар Т.О.,Скоренький Ю.Л., Рокіцький О.М. Цифровий музей наукової спадщини Івана Пулюя: можливості використання віртуальної та доповненої реальностей // Матеріали міжнародної наукової конференції «Іван Пулюй: життя в ім’я науки та України» (до 175-ліття від дня народження), с. 43-44.

Дозвільні документи

У своїй діяльності Лабораторія кіберфізичних систем керується чинним законодавством України, нормативною базою загальнодержавного та внутрішньо університетського рівнів, зокрема Статутом ТНТУ ім. І. Пулюя, Положенням про наукову i науково-технічну діяльність науково-дослідної частини (НДЧ) ТНТУ ім. І. Пулюя, Положенням про лабораторію кіберфізичних систем, наказами та розпорядженнями відповідних посадових осіб (ректора ТНТУ, проректора з наукової роботи ТНТУ, завідувачів кафедри фізики та кафедри кібербезпеки, начальника НДЧ).

Контакти

Адреса: м.Тернопіль, вул. Руська, 56, Корпус № 2, к.29
Телефон внутрішній: 2660 (із зовнішніх телефонів через комутатор 51-97-00, тоді в тональному режимі набрати внутрішній номер)
E-mail: kramaroitntu@gmail.com
Веб сторінка: physics.tntu.edu.ua/labs/cpsl
16 грудня 2020 року