Іван Пулюй

Іван Пулюй

Університет носить ім'я Івана Пулюя — видатного нашого земляка, знаменитого фізика і електротехніка, громадсько-політичного діяча, вченого і патріота України.

Народився Іван Пулюй 2 лютого 1845 року в містечку Гримайлові. В 1864 році він з відзнакою закінчив Тернопільську гімназію. Для продовження освіти вирушає до столиці Австро-Угорщини і за п'ять років опановує курс богослов'я, а згодом закінчує і філософський факультет Віденського Університету. Своїм творчим кредом у науці Іван Пулюй обирає дослідження фізичних процесів та явищ.

Здобувши у Відні звання доцента, вчений понад тридцять років (1884-1916) працював професором німецького Празького політехнічного інституту, займав посади декана фізичного факультету та ректора цього закладу.

Світова наукова громада знає професора Пулюя як визначного теоретика і експериментатора, автора багатьох неординарних наукових праць, оригінальних і цінних винаходів, загальновизнаного фахівця із спорудження електростанцій, висококваліфікованого спеціаліста із стародавніх мов.

Іван Пулюй стояв біля витоків одного із найвизначніших досягнень людства — відкриття «X»-променів, отримав перші високоякісні світлини з їх застосуванням. Всі експерименти з «X»-променями вчений проводив з вакуумними трубками власної конструкції. Об'єктом його уваги були також проблеми молекулярної фізики, дослідження властивостей та природи катодних променів. Ним опубліковано десятки статей і брошур, всього понад 50 наукових праць.

Іван Пулюй — талановитий перекладач з оригіналів Біблії, Псалтиря, укладач молитовника. Широко відома його активна позиція щодо захисту прав українського народу, його політичних свобод, рідної мови, велика організаційна робота на культурно-просвітницькій ниві. Вчений створив фонд допомоги бідним українським студентам, що навчалися за кордоном, сприяв вирішенню проблем українських біженців під час Першої світової війни.

Помер видатний вчений та громадсько-культурний діяч Іван Пулюй 31 січня 1918 року у Празі, де і похований.

Відкриття і праці, залишені ним, вписані в історію світової науки. Нині його ім'я займає чільне місце у переліку славетних діячів вітчизняної науки та культури. У рік вшанування 150-ліття з дня народження Івана Пулюя у Тернополі, Гримайлові, Львові та Києві пройшли широко-масштабні заходи з нагоди цієї визначної дати. У нашому навчальному закладі відбулася Міжнародна науково-освітня конференція, було встановлено погруддя славетного вченого, яке відкрив його внук — австрійський професор Петро Пулюй.

Ім'я вченого світової слави Івана Пулюя назавжди повертається із забуття, як символ інтелектуальної могутності українського народу, як орієнтир майбутніх звершень нашої держави.