|
Науково-дослідна лабораторія математичного моделювання і дослідження масопереносу в неоднорідних і нанопористих середовищах Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя створена спільно з приватним малим підприємством «I I Т» в 2004 році.
Лабораторія займається дослідженнями дифузійного масопереносу та створенням, з використанням методів інтегральних перетворень Лапласа, Фур'є та функцій Коші, відповідних математичних моделей, що описують на молекулярному рівні кінетику таких процесів.
Лабораторією математичного моделювання і дослідження масопереносу в неоднорідних і нанопористих середовищах підписано декілька угод про співпрацю з рядом провідних лабораторій Франції, зокрема з лабораторією Фізики і механіки неоднорідних середовищ UMR 7636 CNRS Університету П'єра і Марії КЮРІ (Paris 6, France) та з лабораторією Фізики матеріалів UMR 6634 CNRS Руанського Університету.
В рамках підписаної угоди, з лабораторією Фізики і механіки неоднорідних середовищ, ведуться спільні наукові дослідження з адсорбції газів ароматичних та аліфатичних вуглеводнів нанопористими цеолітними середовищами. Над дослідженнями працюють М. Петрик, Ж. Фрессард, Д. Канет, С. Лекрер, Д. Михалик. Результати таких досліджень публікуються в європейських періодичних виданнях та доповідаються на наукових конференціях, зокрема — Fundamental Of Adsorption (FOA9 Conference) 20-25 травня 2007 року, Італія та NATO ASI: Sensors for Environment, Health and Security: Advanced Materials and Technologies, 16-27 вересня 2007 Віші (Франція).
Спільно з лабораторією Фізики матеріалів, проводяться дослідження на тему математичного моделювання і дослідження процесу фільтраційного відтиску з урахуванням перетоків між вологомісткими частинками і порами дисперсного середовища. До робочої групи таких досліджень входять: М.Петрик, Є.Воробйов, Ж.Ланоуазель, К.Дабула, Д.Михалик. Результати досліджень доповідалися на Другій Європейській Конференції по Фільтрації і Сепарації (ECFS 2006) 12-13 жовтня 2006 року, Комп'єнь, Франція.
На даний момент, лабораторія працює над держбюджетною тематикою — «Моделювання та експериментальні дослідження адсорбції газів в неоднорідних нанопористих каталітичних цеолітних середовищах» (керівник робіт доц. Петрик М.Р, основні виконавці: проф. Ленюк М.П., та асп. Михалик Д.М.) та над проблемою оптимального керування енергоощадними процесами електро-дифузійного масопереносу (акад. Шаблій О.М. і доц. Петрик М.Р.).
Керівником лабораторії доц. М.Петриком підтримуються тісні контакти з французькими партнерами і регулярно здійснюються наукові візити у Париж до провідних французьких вузів, зокрема в Університет П'єра і Марії К'юрі(2003, 2004, 2006), Руанський Університет (2002-2004), Королівський Центр де Ресерш Комп'єнського Університету Технологій (1998, 2001-2006), Інститут Ядерної Науки і Технології (2002) та інші.
Візит до Тернопільського державного технічного університету наукового керівника лабораторії фізики і механіки неоднорідних середовищ, члена Французької Національної Академії Наук, професора Жака Фрессарда (2004).
За тематикою проведених наукових досліджень в цілому видана одна монографія (видавництво «Наукова думка»), 3 навчальних підручники, опубліковано понад 50 наукових праць у вітчизняних і міжнародних виданнях. Зроблено ряд доповідей на міжнародних конференціях та літніх європейських школах. Розроблено нове науково-методичне забезпечення до ряду навчальних дисциплін інженерного профілю. В рамках цих тематик ведеться підготовка до захисту однієї докторської на двох кандидатських дисертацій. Також до роботи в лабораторії активно залучаються кращі студенти університету.
Доробок авторів за тематикою досліджень:
Петрик М., Ленюк М. Інтегральні перетворення Фур'є, Бесселя із спектральним параметром в задачах математичного моделювання масопереносу в неоднорідних і нанопористих середовищах — Київ, «Наукова Думка»,- 372 (2000).
Петрик М., Ленюк М. Математичне моделювання адсорбційного мас переносу з спектральним параметром для неоднорідних n- інтерфейсних циліндричних обмежених мікропористих середовищ //Вісник ТДТУ. - 2004.-т. 9. - №4. - С. 147-158
Результати досліджень доповідалися на багатьох міжнародних конференціях і літніх наукових школах: