Кафедра економіки та фінансів (далі – кафедра ЕФ) – одна з наймолодших у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя (далі – ТНТУ), створена 01 липня 2014 року шляхом реорганізації 2-х кафедр: державного управління та економіки і кафедри фінансів, обліку та контролю.
Поява кафедри ЕФ не була випадковістю, адже відновлення промислового потенціалу західного регіону України, і, в першу чергу, Тернопільської області, становлення підприємництва у цілому, а малого й середнього бізнесу, зокрема, вимагали глибоких змін в організації кадрового забезпечення та якнайшвидшого застосування досконалих механізмів ефективної підготовки фахівців економічних спеціальностей нової формації та світогляду.
Кафедра ЕФ утворилася як випусковий структурний підрозділ факультету економіки та підприємницької діяльності (з 2016 року – факультету економіки та менеджменту (далі – ФЕМ)), відповідальний за фундаментальну й спеціальну підготовку фахівців всіх освітніх рівнів, спочатку за освітньо-професійним напрямом підготовки 6.030508 «Фінанси та кредит» (пізніше – спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування»; на даний час – «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»), а з 2015 року, на основі результатів успішно проведеного ліцензування, також і за освітньо-професійним напрямом підготовки 6.030504 «Економіка підприємства» (пізніше – спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»; на даний час – «Підприємництво та торгівля»).
Особливість кафедри ЕФ полягає в тому, що за покладеними функціями її діяльність реалізується не лише в межах ФЕМ, а й для багатьох технічних спеціальностей, і також при підготовці як вітчизняних, так й іноземних студентів, де викладачі забезпечують викладання економічних дисциплін.
Від часу заснування кафедри колектив очолює д.е.н., професор Олена ПАНУХНИК – знаний науковець, досвідчений викладач, людина з активною життєвою позицією, ініціатор більшості починань на кафедрі ЕФ.
Сучасне обличчя кафедри ЕФ формує згуртований колектив професіоналів-однодумців, в якому поєдналися досвід і професіоналізм, панує молодість і завзяття, прагнення не зупинятися на здобутому та впевнено рухатися вперед, самовдосконалюватися і перемагати.
Станом на 01.01.2024 року, загальна чисельність професорсько-викладацького складу кафедри економіки та фінансів становить 15 працівників, з яких – 12 штатних викладачів Олена ПАНУХНИК, Людмила АРТЕМЕНКО, Надія ЗАРІЧНА, Ірина КРАМАР, Андрій КРУПКА, Віталій ЛЕВИЦЬКИЙ, Наталія МАРИНЕНКО, Ірина МАРКОВИЧ, Віталій ПИСЬМЕННИЙ, Тетяна ПОДВІРНА, Сергій РАДИНСЬКИЙ, Наталія ТИМОШИК, а також 3 особи працюють за сумісництвом – Галина ЦІХ, Тетяна ВИННИК, Андрій ЯВОРСЬКИЙ.
У загальному, 93 % професорсько-викладацького складу кафедри мають наукові ступені, з них 67 % – наукові ступені та вчені звання. Кадрове забезпечення докторами наук, професорами складає 27 % – 4 особи.
Базова освіта та рівень професійних компетентностей викладачів відповідають вимогам, що висуваються для забезпечення функціонування освітніх програм, акредитованих на кафедрі ЕФ.
У різні періоди існування кафедри економіки та фінансів безперебійність її роботи та ефективне функціонування забезпечував навчально-допоміжний персонал, а саме: провідні інженери Надія КОСТЮК, Ірина ФЕЩИН, Ганна МАЛИНИЧ, Лариса МАРТИНЧУК, Ігор ЧЕРНІЙ, Віталій ОНИСЬКІВ, Тетяна ПОДВІРНА.
За період існування кафедри кадровий склад викладачів якісно змінився в бік збільшення докторів і кандидатів наук, які отримали вчені звання професорів і доцентів. Так, за останні п’ять років захищено дві докторські дисертації:
Успішно завершили навчання в аспірантурі та захистили дисертації:
Вчені звання професорів отримали д.е.н., проф. Наталія МАРИНЕНКО (2019 р.), д.е.н., проф. Ірина КРАМАР (2023 р.), к.е.н. Галина ЦІХ (2023 р.).
Професори кафедри продовжують працювати з низкою аспірантів, приймають участь у роботі спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій в ТНТУ та інших ЗВО України, є експертами Експертної Ради МОН України з експертизи проєктів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих учених, дійсними членами Академії соціального управління.
Науково-педагогічним складом кафедри ЕФ за останніх п’ять років опубліковано понад 200 наукових праць, які присвячені актуальній економічній проблематиці, з яких близько 40 наукових публікацій – у періодичних виданнях, які індексуються у наукометричних базах Scopus і Web of Science.
Від часу заснування кафедри викладацький склад здійснював дослідження в межах науково-дослідних тем: «Соціально-економічні проблеми теорії і практики розвитку економічних систем», «Розробка теоретичних та методичних положень стратегії активізації конкурентного потенціалу національної економіки», «Нарощування фінансово-економічного потенціалу суб’єктів економічних відносин як основа поступального розвитку територіально-господарських систем».
За результатами проведеної роботи, станом на 2020 рік побачили світ 3 колективні монографії колективу авторів кафедри ЕФ.
З 2019 року по теперішній час д.е.н., проф. Наталія МАРИНЕНКО є головною редакторкою електронного наукового фахового видання «Соціально-економічні проблеми і держава» (категорія Б).
Протягом усіх років наукової діяльності кафедри її працівники брали участь у численних конференціях різних статусів. Водночас, кафедра ЕФ від 2015 року виступає організатором щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Формування механізму зміцнення конкурентних позицій національних економічних систем у глобальному, регіональному та локальному вимірах» та Міжнародного студентського наукового форуму «Креативна економіка очима молоді».
Напрями наукової роботи кафедри ЕФ органічно поєднують діяльність як викладачів, так і здобувачів вищої освіти, які приймають участь в різноманітних предметних олімпіадах, конкурсах наукових і творчих робіт, тренінгах, семінарах, ін., у т.ч. організованих закордонними ЗВО-партнерами кафедри. Результати кращих наукових досліджень публікуються у вигляді тез.
У 2022 році розпочав свою роботу студентський науковий гурток кафедри ЕФ «Люмос» з метою залучення до науково-дослідної роботи здобувачів, які проявляють інтерес до наукових досліджень.
Важливою компонентою у діяльності кафедри ЕФ є навчально-методична робота, яка спонукає викладачів до постійного пошуку та впровадження новітніх технологій у процес навчання. Для всіх дисциплін, які закріплені за кафедрою, розроблено інформаційні пакети для організації дистанційного навчання, модульного контролю та самостійної роботи здобувачів вищої освіти в режимі онлайн у середовищі дистанційного навчання ТНТУ ATutor.
Працівниками створено електронну бібліотеку кафедри, а саме: розроблені електронні конспекти лекцій, методичні вказівки до виконання практичних занять, самостійної роботи студентів тощо.
За роки діяльності науково-педагогічними працівниками кафедри ЕФ видано понад 300 навчально-методичних праць, підручників і посібників, з них понад 25 англійською мовою.
Науково-педагогічний склад кафедри ЕФ беззупинно рухається вперед, працюючи над підвищенням рівня свого професіоналізму, здобуттям нових навичок і компетенцій, що підтверджується різноаспектними проявами активностей викладачів.
Так, завідувачка кафедри ЕФ д.е.н., проф. Олена ПАНУХНИК очолює експертно-дослідницьку лабораторію з фінансово-економічних проблем корпорації «Науковий парк «Інноваційно-інвестиційний кластер Тернопілля», у 2020 році внесена до реєстру експертів з акредитації освітніх програм НАЗЯВО (за спеціальностями 051, 072), є членом редакційних колегій низки поважних вітчизняних наукових видань.
З 2018 року д.е.н., проф. Наталія МАРИНЕНКО, а з 2021 р. д.е.н., проф. Ірина КРАМАР є експертами Експертної ради МОН України з експертизи проєктів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих учених.
Розвиваючи відкритість та готовність до співпраці, постійно працюючи над покращенням зовнішніх комунікацій, прагнучи обміну досвідом у різноаспектних напрямах діяльності, кафедра ЕФ налагодила довготривалі та продуктивні комунікації з низкою ЗВО України, підприємств, державних інституцій, територіальних громад. Серед надійних партнерів: Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», Криворізький національний університет, Донецький національний університет імені Василя Стуса, Міжнародний гуманітарний університет і багато інших.
Також кафедра ЕФ підтримує тісні зв’язки з європейськими закладами вищої освіти, зокрема, з університетами «Люблінська Політехніка», «Опольська Політехніка», Університетом прикладних наук в Нисі, Вроцлавським економічним університетом, Сопотською вищою школою, Вищою школою інженерії та економіки у м. Слупськ (усі – Республіка Польща), Університетом Валенсії (м. Валенсія, Іспанія), Папським університетом Саламанки (м. Саламанка, Іспанія), Університетом прикладних наук м. Шмалькальдена (м. Шмалькальден, Німеччина), Університетом «Дунареа де Жос» (м. Галаті, Румунія), Університетом Петрошані (м. Петрошані, Румунія), Університетом «Міланська Політехніка» (м. Мілан, Італія). Метою цих зв’язків є наукове співробітництво шляхом проведення конференцій, симпозіумів, спільних наукових досліджень і опублікування їх результатів; стажування наукових працівників, аспірантів, здобувачів; організації спільних післядипломних шкіл; безкоштовного взаємного користування електронними бібліотечними фондами тощо.
Беручи до уваги, що більша частина викладацького складу кафедри ЕФ володіє іноземною мовою, що підтверджено відповідними сертифікатами рівня C1 і B2, міжнародна діяльність у всіх її проявах стала пріоритетом і особливістю кафедри економіки та фінансів, що вирізняє її з-поміж інших структурних підрозділів.
Відповідно до укладених міжуніверситетських угод між ТНТУ та зарубіжними університетами, викладачі кафедри неодноразово були учасниками програм академічної мобільності Еразмус+, зокрема
У 2018 році доценти кафедри економіки та фінансів Світлана ХРУПОВИЧ, Ірина КРАМАР, Ірина МАРКОВИЧ пройшли навчання основ підприємництва під час тренінгу «Introduction to Business» в рамках міжнародного проєкту «The Centre of Competence on Entrepreneurship and Business Education» між Естонською та Тернопільською бізнес-школами за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії (м. Таллінн, Естонія – м. Тернопіль, Україна), а також ознайомилися з особливостями методу менторингу на тренінгу «Business Mentoring».
Д.е.н., проф. Наталія МАРИНЕНКО була виконавицею міжнародного проєкту 561536-EPP-1-2015-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP «Розвиток мережевої інфраструктури для підтримки молодіжного підприємництва на Fablab платформі» (2015-2019 рр.) і працює над реалізацією міжнародного проєкту Європейського інституту інновацій та технологій «Смарт виробництво, інновації, навчальні лабораторії та підприємництво» (2022-2024 рр.).
У 2020 році д.е.н., проф. Олена ПАНУХНИК працювала над виконанням проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).
У травні 2022 року професорки кафедри економіки та фінансів д.е.н., проф. Наталія МАРИНЕНКО та д.е.н., проф. Ірина КРАМАР брали участь у 12-му міжнародному тижні «Кризовий менеджмент: особистісні, інституційні й глобальні аспекти» в Університеті прикладних наук в м. Ниса (м. Ниса, Республіка Польща) із доповіддю на тему: «Crisis Management – global aspects».
Також Наталія МАРИНЕНКО та Ірина КРАМАР є виконавицями міжнародних проєктів Еразмус+: «UA-Talent-UP – Розвиток підприємливості, креативності та міжкультурних компетенцій для забезпечення високої якості викладання в Україні» (2023-2026 рр.); 621029-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE «Міждисциплінарний підхід до дослідження управління відходами: впровадження практики ЄС» (модуль Жан Моне, 2020-2023 рр.).
Особливу увагу кафедра ЕФ приділяє міжнародним проявам активності здобувачів вищої освіти обох спеціальностей, займаючи лідируючі позиції за цим напрямом на факультеті ФЕМ.
У лютому-липні 2018 року пройшли семестрове навчання в Університеті прикладних наук в Нисі (м. Ниса, Республіка Польща) в рамках академічної мобільності студентів за програмою Еразмус+(компонента КА1) студент групи ПФс-32 Юрій ФАРМЕГА та студентка групи ПП-32 Ірина РУДЮК; у лютому 2020 року навчання за цією ж програмою у даному ЗВО розпочав студент групи ПФс-32 Олександр ОДАЙСЬКИЙ, а у весняному семестрі 2020-2021 н.р. – студент групи ПФс-31 Олександр БУРКА.
У вересні 2018 – лютому 2019 рр. студентки групи ПФ-41 Діана БАРАН та Ольга ЖИБАК протягом одного семестру навчалися за програмою академічної мобільності в Університеті «Люблінська Політехніка» (м. Люблін, Республіка Польща).
У лютому-липні 2019 року в рамках академічної мобільності студентів за програмою Еразмус+ (компонента КА1) студентка групи ПФ-32 Лілія ПОКРИШКА навчалася в Університеті Валенсії (м. Валенсія, Іспанія).
За цією ж програмою в осінньому семестрі 2021-2022 н.р. студентка групи ПФ-31 Юлія ПРОВАЛЬНА навчалася в Університеті прикладних наук м. Шмалькальден (Німеччина); у весняному семестрі навчалася у даному ЗВО за програмою академічної мобільності; а в осінньому семестрі 2022-2023 н.р. – в Університеті Саламанки (м. Саламанка, Іспанія).
У весняному семестрі 2022-2023 н.р. у Вроцлавському економічному університеті (м. Вроцлав, Республіка Польща) за програмою академічної мобільності студентів Еразмус+ (компонента КА1) навчалася студентка групи ПП-31 Вікторія КОРНІЙЧУК.
В осінньому семестрі 2023-2024 н.р. на навчання до Німеччини в Університет прикладних наук м. Шмалькальден в рамках академічної мобільності студентів за програмою Еразмус+ (компонента КА1) вирушила студентка групи ПФ-21 Аліна ОСАДЧУК.
Активна позиція колективу кафедри ЕФ щодо набуття досвіду у міжнародній співпраці та прагнення розширення різноманітних форм партнерства, дозволили налагодити взаємозв’язки та провести низку спільних проєктів і заходів з партнерами з багатьох країн Європи.
Не можна не відзначити, що багато праці викладачі кафедри ЕФ вкладають не лише в навчання, а й у виховання студентської молоді. На кафедрі активно функціонує інститут кураторства, а спільні заходи викладачів і здобувачів вищої освіти, екскурсії, флешмоби стали невід’ємною складовою щоденного життя кафедри.
Так, студенти кафедри неодноразово відвідували ВРУ та Музей грошей НБУ (м. Київ), відбувалися історичні екскурсії у м. Львів та Архикатедральний Собор Непорочного Зачаття (м. Тернопіль). Щорічно студенти кафедри відвідують вистави Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру мені Т.Г. Шевченка та Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки.
Студенти активно беруть участь у Міжнародному студентський форумі «Креативна економіка очима молоді», який щорічно організовує кафедра економіки та фінансів, починаючи з 2018 року.
Декілька років поспіль здобувачі беруть участь у щорічній міжнародній освітній кампанії Global Money Week (Всесвітній тиждень грошей).
У 2023 році відбулося міжнародне онлайн-змагання EURO INNO CUP 2023 – симуляційна бізнес-гра «Discover, Innovation, Growth», розроблена французьким професором європейської бізнес-школи Жан-Клодом Лареш, на якому наші студенти отримали перше місце серед провідних європейських бізнес-шкіл!
Студенти кафедри взяли участь у хакатоні міжнародного рівня, який було проведено на базі Університету «Міланська Політехніка» онлайн (м. Мілан, Італія, 27-30.11.2023 р.) у рамках реалізації міжнародного проєкту ЄС «Інновації у розумному виробництві, навчальні лабораторії та підприємництво» та на належному рівні представили кафедру й університет.
Кафедра пишається здобутками здобувачів вищої освіти у різноманітних напрямах діяльності. Зокрема, студентка Віта ГОЙ, здобула перемогу у конкурсі «Ukraine and the EU: Pros and Cons», що проводився у межах реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України у 2019 році в рамках англомовного клубу, що діє при Одеській національній академії зв’язку ім. О.С. Попова за підтримки волонтерів Корпусу миру США в Україні.
У 2023 році студенти Василина МОГИЛЬСЬКА та Вікторія КОРНІЙЧУК зайняли почесне 3 місце на Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля»!
Як результат, у 2023 році здобувачі вищої освіти кафедри ЕФ Василина МОГИЛЬСЬКА та Олександр ГОЛОЙДА стали стипендіатами Президента України, а Інна ЧЕРКАШИН – стипендіаткою Кабінету Міністрів України.
Колектив кафедри бере активну участь у громадському житті свого краю та м. Тернополя. Так, завідувач кафедри, д.е.н., проф. Олена ПАНУХНИК є Головою експертної ради при Тернопільській міській раді, активно працює в низці робочих груп Тернопільської ОДА.
Здобутки викладачів кафедри були відмічені нагородами і відзнаками різних рівнів та інституцій. У 2018-2023 рр. було нагороджено таких НПП кафедри: проф. Олену ПАНУХНИК – грамотою МОН України, проф. Наталію МАРИНЕНКО – Подякою міського голови м. Тернополя, подякою і грамотою МОН України, стипендіатка Кабміну для молодих вчених (2018-2020), проф. Ірину КРАМАР – Грамотою ВРУ, Тернопільської обласної ради, стипендіатка Кабміну для молодих вчених (2022-дотепер), доц. Ірину МАРКОВИЧ – подякою Тернопільського міського голови, доц. Андрія КРУПКУ – грамотою Тернопільської обласної ради, ст. викл. Тетяну ПОДВІРНУ – грамотою голови Тернопільської обласної державної адміністрації, Наталію ТИМОШИК – грамотою Верховної Ради України.
Таким чином, до формування історії кафедри доклався кожен член колективу, заслуговують пошани здобувачі вищої освіти, варті поваги численні випускники, колеги та партнери.
Як результат наполегливої праці, у 2023 році команда кафедри ЕФ продемонструвала фантастичні результати своєї роботи, зайнявши перше місце в рейтинговому оцінюванні якості роботи кафедр ТНТУ.
За підсумками цього ж року, завідувачка кафедри ЕФ проф. Олена ПАНУХНИК увійшла в ТОП-5 кращих викладачів університету за цільовими показниками оцінювання; у першу двадцятку потрапили проф. Наталія МАРИНЕНКО (13 місце), проф. Ірина КРАМАР (15 місце) та доц. Ірина МАРКОВИЧ (16 місце).
Відповідно, своє майбутнє кафедра ЕФ позиціонує як структурний підрозділ університету, що застосовуватиме нову філософію надання освітніх послуг, яка базується на наскрізній міждисциплінарній підготовці майбутніх фахівців на засадах використання найсучасніших інноваційних підходів, інструментів і засобів, розширенні практичної підготовки здобувачів вищої освіти у тісній співпраці зі стейкхолдерами та роботодавцями.
Колектив кафедри економіки та фінансів і надалі планує розвиватися, формувати нові перспективи та можливості у всіх напрямах своєї професійної діяльності.