Кафедра психології

Історія кафедри

Сучасний політичний, економічний і культурний розвиток українського суспільства пов’язаний із потребою в кваліфікованій психологічній допомозі, підтримці та розвитку резильєнтності, оскільки людина займає центральну позицію в усіх соціальних перетвореннях. Пропагуючи психологічні знання та сучасні психотехнології психологічної допомоги, фахівці даної галузі сприяють здійсненню суспільних трансформацій, збереженню ментального здоров’я і підвищення почуття благополуччя особистості.

Цінний педагогічний досвід із координації та розвитку навчально-наукового потенціалу студентів ТНТУ ім. І. Пулюя презентує кафедра психології. Кафедра психології у виробничій сфері (первинна назва) створена згідно до Листа Департаменту Вищої освіти Міністерства освіти і науки України № 4.3-5/1979 від 27.09.2000 р., та Наказу ректора Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя № 233-01 від 17 жовтня 2000 року.

Місія кафедри: створити умови для надання якісної освіти через вільне творче навчання та наукові дослідження відповідно до суспільних потреб, зумовлених розвитком України, науки, економіки та культури, а також глобальних процесів розвитку людської цивілізації.

Мета: сприяти самореалізації учасників освітнього процесу та формуванню високоосвіченої, національно свідомої та гармонійно розвиненої особистості, здатної незалежно мислити і діяти згідно з принципами добра й справедливості.

Завданнями кафедри є: освітня, наукова та виховна діяльність студентської молоді; пропаганда психологічних знань про визначальну роль людського фактору в науково-технічному прогресі та суспільному розвитку; підготовка майбутніх фахівців до здійснення професійної діяльності за напрямами: психодіагностика, психокорекція, психологічне консультування, психотерапія, психологічна реабілітація тощо.

Кафедру психології з моменту її створення та до 2020 року очолювала докторка психологічних наук, професор Буняк Надія Андрониківна.

З 2020 року завідувачем кафедри обрано кандидата психологічних наук, доцента Вишньовського Василя Володимировича.

Навчально-методичний та виховний процеси за роки існування кафедри здійснював висококваліфікований викладацький персонал: д. психол. н., професор Буняк Н. А.; д. психол. н., професор Ложкін Г. В.; д. мед. н., професор Вадзюк С. Н.; д. мед. н., професор Федонюк Я. І.; д. мед. н., професор Кузів О. Є.; д. і. н., професор Стоцький Я. В.; д. біол. н., професор Покотило О. С.; к. психол. н., доцент Вишньовський В. В.; к. пед. н., доцент Кравець Н. Б.; к. пед. н., доцент Кавецький В. Є.; к. і. н., доцент Гриб О. І.; к. пед. н., доцент Міщук Н. Й.; к. психол. н., доцент Моначин І. Л.; к. психол. н., доцент Мудрак М. А.; к. психол. н., доцент Періг І. М.; к. психол. н., доцент Чорна І. М., к. і. н., доцент Полянський Ф. І.; к. психол. н., доцент Семенів Н. М.; к.мед.н., доцент Гевко О. В., к. психол. н., ст. викладач Ятищук А. А., к. психол. н., ст. викладач Гірняк Г. С.; ст. викладач Сівчук П. І.; асистент Ямпольська Н. Я.; асистент Баландюк М. Г., асистент Козак О.В.; ст. лаборант Матвійчук І. М.; ст. лаборант Костюк Л. Р.; ст. лаборант Мисак М. М.; ст. лаборант Арутюнян Ю. Н.; лаборант Говда Т. О, лаборант Жовнір Н. В.

Із 2004 року на кафедрі відкрито спеціальність «Психологія» для підготовки фахівців бакалаврів; у 2008 році проведено акредитацію спеціальності «Психологія» освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр та ліцензовано спеціальність «Психологія» для освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст.

У 2009 році акредитовано спеціальність «Психологія» для освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст. У 2012 році ліцензовано спеціальність «Психологія» для освітньо-кваліфікаційного рівня магістр, а у 2013 році акредитовано спеціальність «Психологія» для освітньо-кваліфікаційного рівня магістр.

У науковому аспекті викладачі кафедри працюють в різносторонніх галузях науки, про що свідчать теми захищених ними дисертацій. Викладачами кафедри проводились наукові дослідження таких тем: «Шляхи оптимізації навчально-виховного процесу в залежності від індивідуальних особливостей студентів у вищих навчальних закладах технічного профілю» (керівник: професор Буняк Н. А. 2005 р.), «Каузалістика суспільних конфліктів в Україні» (керівник: доцент Періг І. М. 2007-2009 рр.).

Викладачі кафедри психології беруть участь у написанні госпдоговірних тем: «Розробка дизайну поліграфічної рекламної продукції із урахуванням психологічних особливостей сенсорно-перцептивних процесів особистості» (договір № 575-23, від 08.03.2023 р.), «Дослідження соціально-психологічного клімату в колективі Центру оперативної поліграфії м. Тернопіль» (договір №663-24, від 17.09.2024 р.).

Студенти спеціальності «Психологія» беруть активну участь у науковій роботі, є переможцями Всеукраїнських конкурсів наукових робіт та олімпіад із психології (Гаврилюк Тетяна, 2009 р., Сивулич Світлана, 2011 р., Обуховська Юлія, 2016 р.). З метою підтримки обдарованої студентської молоді, створення умов для її творчого зростання, активізації науково-дослідної роботи студентів у ЗВО створено студентський науковий гурток «Діалог» (наказ №4/7-52 від 23.01.2023 р.).

У період з 2009 по 2011 рр. за дорученням ректорату ТНТУ імені І. Пулюя професорсько-викладацький склад кафедри проводив науково-дослідні роботи на теми: «Викладач очима студента» та «Адаптація студентів І та ІІ курсів ТНТУ імені Івана Пулюя до навчального закладу», які лягли в основу рейтингового оцінювання роботи професорсько-викладацького складу університету.

Освітньо-професійна програма «Психологія» започаткована у 2016 році в межах ліцензованої спеціальності 053 «Психологія» (рішення Вченої ради університету, протокол №3 від 26.04.2016 р.).

З 1 вересня 2019 р. ОП приведена у відповідність до затвердженого МОН України Стандарту вищої освіти (наказ №565 від 24.04.2019 р.).

ОП «Психологія» була розроблена з урахуванням потреб ринку праці, пропозицій роботодавців та досвіду кращих ЗВО України з урахуванням галузевих та регіональних тенденцій розвитку психологічної допомоги, зважаючи на соціальні запити і виклики сьогодення стосовно вирішення психологічної проблематики й спрямована на задоволення потреб регіонального ринку праці та держави у висококваліфікованих фахівцях.

На кафедрі створено Експертну раду роботодавців (наказ № 4/7-122 від 29.11.2023 р.), до складу якої увійшли: голова – Кавецький Віктор Євгенович, кандидат педагогічних наук, доцент, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти. Члени ради: Турецька Наталя Іванівна – директор Тернопільського обласного центру комплексної реабілітації; Грицаєнко Аліна Григорівна – провідний фахівець з профорієнтації Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості; Галянта Лілія Володимирівна – психолог Тернопільської спеціалізованої школи №29 з поглибленим вивченням іноземних мов; Тіунова Олена Володимирівна – практикуючий психолог в «Психологічній студії Арт», кандидат психологічних наук; Козак Марія Михайлівна – практичний психолог Тернопільського обласного центру реабілітації та розвитку дитини, асистент кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка; Мазурик Вікторія Ігорівна – старший фахівець з навчання та розвитку персоналу Відділу підбору та розвитку персоналу ПрАТ «Тернопільський молокозавод».

У 2024 році за участю НПП, зовнішніх і внутрішніх стейкхолдерів, здобувачів вищої освіти та випускників спеціальності 053 «Психологія» відбулося удосконалення освітньо-професійних програм «Психологія», які спрямовані на комплексне вивчення теоретичної та практичної психології, розвиток здатності до академічної і професійної мобільності, застосування професійних знань в сфері людських ресурсів, здійснення психологічного супроводу професійної діяльності фахівців, реалізацію профорієнтаційної роботи, надання психологічної підтримки й допомоги в галузі вибору професії та кар’єрного розвитку. ОП зорієнтована на розвиток здатності знаходити ефективні професійні способи вирішення психологічних проблем, опанування сучасними методами, технологіями, прийомами надання психологічної допомоги, формування готовності до професійної діяльності, успішної самореалізації психолога в процесі фахової діяльності.

Для викладання практико-орієнтованих дисциплін освітньо-професійної програми «Психологія» запрошено практикуючих психологів (психолога-консультанта, соматопсихолога, члена правління громадської організації «Асоціація розвитку глибинної психології і коучингу» Баландюк Марію Григорівну, практичного психолога ТБФ «Карітас» Оксану Вікторівну Козак, в. о. завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Кавецького Віктора Євгеновича.

Навчання на ОП – студентоцентроване, проблемно-орієнтоване, електронне (у середовищі електронного навчання ТНТУ ATutor) з використанням дистанційних технологій, самоорганізоване та проводиться на основі наукових досліджень НПП. Особливостями використання методів навчання є те, що освітній процес в основному організовується у малих групах, що дозволяє практикувати навчання з дискусіями, диспутами, тренінговими технологіями, розбором кейсів, підготовкою презентацій і проєктів тощо. Практикується проведення освітніх заходів на виробництві. Наприклад, в рамках вивчення дисципліни «Вікова та педагогічна психологія» проведено воркшоп на базі Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти за участю студентів групи БП-21, викладачів кафедри психології (доц. Періг І. М., доц. Кавецького В. Є., асист. Козак О. В.) та психологів загальноосвітніх шкіл Тернопільського району.

Здобувачі вищої освіти беруть участь у програмах академічної мобільності, мають можливість навчатися за програмою Еразмус+ та проходити практику за кордоном.

Кафедра співпрацює з провідними навчальними і науковими закладами України: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Тернопільський обласним комунальним інститутом післядипломної педагогічної освіти, Західноукраїнським національним університетом, Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича.

Одночасно, в контексті міжнародного співробітництва ТНТУ підписані угоди про міжнародну академічну мобільність з університетами, в яких здійснюється підготовка психологів: Люблінським католицьким університетом Яна Павла ІІ, Ягеллонським університетом, Університетом Саламанки, Університетом Марії Кюрі-Склодовської.

Кафедра психології має підписані угоди з установами, освітніми закладами, реабілітаційними центрами, соціально-психологічними службами, підприємствами, в яких студенти проходять ознайомчу, дослідницьку та виробничу практики, реалізовуючи елементи дуальної освіти.

Випускники кафедри працюють в різноманітних галузях: освітніх установах (школи, дитячі садки, заклади вищої освіти); в установах з підбору й відбору персоналу; в реабілітаційних центрах; підприємствах, фірмах; МНС, військових організаціях; психотерапевтичних, психологічних консультативних службах тощо.

На базі кафедри у березні 2024 року створено психологічну службу університету, працівники якої здійснюють психологічне забезпечення (психологічний супровід, психологічну допомогу і підтримку) навчальної та професійної діяльності усіх учасників освітнього процесу на безоплатній основі.

Для ознайомлення із подіями, здобутками та досягненнями співробітників кафедри, випускників і студентів створено сторінку у мережі Facebook (Кафедра психології ТНТУ), Instagram, TikTok.

5 березня 2025 року
ACCESSIBILITY ASSISTANT